O nas

Historia Mężczyzn Świętego Józefa Parafia św. Szczepana Katowice Bogucice

Wszystko zaczęło się w lutym 2019 roku. W pewną niedzielę Ks. Andrzej Ledwin wygłosił kazanie, w którym przedstawił założenia ruchu Mężczyzn Świętego Józefa. Było ono niejako podsumowaniem odwiedzin kolędowych, na których Ks. Andrzej spotkał się z zainteresowaniem spotkaniami w takiej męskiej grupie. W marcu tegoż roku odbyło się pierwsze spotkanie, na którym Grupa Mężczyzn Świętego Józefa z Rybnika przedstawiła nam w sposób bardzo przejrzysty zasady ich działania.

Na pierwszym spotkaniu pojawiło się około dwudziestu mężczyzn z naszej parafii. Był również z nami ówczesny proboszcz śp. Ks. Prałat Tomasz Wiosna. Zaczęliśmy się spotykać dwa razy w miesiącu – w pierwszą i trzecią środę miesiąca. W pierwsze środy były to spotkania na adoracji i wspólnej modlitwie, natomiast druga część miała charakter poznawczy. Przedstawialiśmy się nawzajem i ustalaliśmy plan dalszego działania. W trzecie środy spotykaliśmy się w Kaplicy Ojców Bonifratrów na wspólnej eucharystii sprawowanej w naszych intencjach. Na jedno z takich spotkań zaprosiliśmy ks. Proboszcza Tomasza Wiosnę, który opowiadał nam o szesnastu latach spędzonych w Rosji. W jedno majowe popołudnie udało nam się zorganizować wspólne grillowanie.

W czerwcu 2019 w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyła się nasza pierwsza pielgrzymka z zabawnymi historiami. Byliśmy w Nysie, Prudniku i w Sanktuarium Zlatych Horach w Czechach. Podczas wakacji 2019 roku dwa razy udało nam się ponownie spotkać na wspólnym grillowaniu. W lipcu gościem naszego spotkania był Amerykanin działający w podobnej wspólnocie. W sierpniu po wspólnej eucharystii gościliśmy grupę z Rybnika, która dała nam świadectwa na początku naszej działalności. W sierpniu zmarł nasz Ks. Proboszcz Tomasz Wiosna. Kilku z nas uczestniczyło w jego pogrzebie najpierw w Bogucicach, a następnie w Marklowicach.

Po wakacjach spotykaliśmy się według ustalonego wcześniej schematu w pierwszą i trzecią środę miesiąca. Na początku formacji obejrzeliśmy wspólnie film Odważni, na podstawie którego miały odbywać się nasze spotkania Studium Biblijne Żyć Odważnie. 2 października 2019 roku w Bazylice odbył się Męski Dzień Skupienia, którego głównym punktem był wykład ks. dr Krzysztofa Matuszewskiego pod tytułem Duchowość Mężczyzny. W jedną z październikowych sobót byliśmy na kolejnej pielgrzymce. Tym razem udaliśmy się do Krakowa, gdzie gościli nas Mężczyźni Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu. Był tam czas na zabawę, nauka strzelania z łuku, a potem wspólna eucharystia i zwiedzanie Krakowskiego Klasztoru Ojców Bonifratrów.

16 listopada  odwiedził nas Donald Turbitt – Amerykanin, który jest przewodniczącym międzynarodowego Ruchu Mężczyzn Świętego Józefa. Na spotkaniu byli mężczyźni z wielu katowickich parafii.

W 2019 roku odbyły się również dwa spotkania w ramach Studium Biblijnego Żyć Odważnie

  1. Wezwani – Walka o Rodzinę wymaga odwagi – prowadził Tomasz
  2. Priorytety- Potrzeba odwagi, aby docenić to, co najważniejsze – prowadził Tomasz

Rok 2019 pożegnaliśmy wspólną eucharystia u Bonifratrów sprawowaną 27 grudnia w Święto św. Jana, apostoła i ewangelisty. Po mszy odbyło się w bibliotece parafialnej spotkanie z nowym proboszczem ks. Krzysztofem Sitkiem.

Z  początkiem roku 2020 odszedł nagle do Pana jeden z naszych współbraci Piotr Józef L.

W marcu odbyła się trzecia sesja Studium Biblijnego – Dziedzictwo – kształtowanie przyszłych pokoleń wymaga odwagi, które prowadził Henryk.

Potem nastała pandemia i znacznie ograniczono możliwość spotkań. Od marca do maja odbyły się tylko dwa spotkania online transmitowane z Bazyliki – Czuwanie i Droga Krzyżowa. Spotkania prowadził ks. Andrzej z Sebastianem.

W czerwcu 2020 udało nam się przeprowadzić czwarte spotkanie w ramach Studium Biblijnego: Odwaga w wierze – wytrwanie przy Chrystusie wymaga odwagi, które prowadził Tomasz.

Latem 2020 roku spotkaliśmy się tylko raz. Pod koniec sierpnia na deszczowym grillu pożegnaliśmy dotychczasowego opiekuna ks. Andrzeja przeniesionego dekretem ks. Arcybiskupa do Tychów.

Wrzesień rozpoczęliśmy pełni nadziei i chęci działania. Nowym opiekunem grupy jest ks. Tomasz Cieciura. Pandemia mocno ogranicza nasze działania, ale jeżeli to możliwie spotykamy się na eucharystii w Bazylice. Najbliższa w piątek 19.03.2021 roku o godzinie 18:00 w Uroczystość św. Józefa.